BIM põhitõed - MIS on BIM?
GRAPHISOFT pakub õpetajatele ja ülikoolide õppejõududele
BIM loengukava, et toetada tudengitele, noortele arhitektidele ja ehituserialade professionaalidele antavat haridust. See unikaalne õppematerjal katab kogu semestri sisaldades 12 seminari loenguid, mida on täiendatud loengu märkmete ja õppejõu märkmetega.
Viimased uudised sildiga '
BIM'
6.juuni 2017
Ühendkuningriikides paiknev
Lime Architecture
muutus BIM skeptikust entusiastiks juba kahe aastaga pärast ARCHICAD'i proovimist ja katsetamist. Asutaja ja direktori Andrew Evans-i sõnul,
"Olime harjunud mõtlema, et selle ajaga, mida me oleme kulutamas uurimisele ja hoone 3D-s mudelleerimisele, oleksime me kindlasti selle 2D-s välja joonistanud ja väljaandnud poole ajaga?" Juulis 2015 aga oli vajadus uuendada firma arvuteid ja siis Evans ning tema meeskond oli üle vaatamas ka arhitektuurse projekteerimise tarkvarasid. "Kui mõistsime, et eelistame ARCHICAD-i, siis me kulutasime neli järgnevat kuud tasuta prooviversioonide testimiseks. Ma ütleksin, et me saime tarkvara algtõdedega hakkama kuua ajase kasutamisega."
Prooviversioonide järgselt Evans ostis kolm ARCHICAD-i litsentsi. "Nüüd me oleme punktis, kus me saame mudelleerida kogu hoone 3D-s punktipilve baasil. See näitab lihtsalt seda, mida saab saavutada ARCHICAD-ga suhteliselt lühikese aja jooksul."
9.veebruar 2017
GRAPHISOFT tutvustas versiooni 20 – oma värskeimat juhtivat BIM valdkonna rakendust – aastal 2016 ja Architosh
vaatles seda ka juba varasemalt.
Nüüd aga selle põhjalikumat tüüpi vaatlusega on toimetaja ette võtnud süvauuringu 20 versiooni kolmes peamises fookusalas: (1) uus kasutajaliides, (2) graafilised oma häälestused ja (3) tähti "I" sõnas BIM. "Eesmärk sügavuti kaevata on vägagi loomulik. Me uurime näiteks uue graafiliste oma häälestuste funktsionaalsuste piire, aga BIM pioneer - alati mõtleb ette - pakkudes mitte alati nii üks-ühest vastust, mis aga alati võimaldab nendest piiridest minna veelgi kaugemale." Selles omaduste artiklis,
Architosh võtab ette süvavaatluse kolmes suures ARCHICAD 20 uute omaduste vallas. Omaduste ülevaade, omaduste samm-sammult ülevaade kuni sügavuti liikumine mitmetele aspektide osas graafiliste oma häälestuste, omaduste halduri osas ning mida toob kaasa uus kasutajaliides kasutuskogemuse osas.
28.detsember 2016
Solibri Model Checker (SMC) kasutajatel on nüüd eelised unikaalsest tarkvaralaiendusest, mis võimaldab otsest linki SMC ja ARCHICAD vahel. Tulemuseks on kiired BIM uuendused ja SMC kasutus, kui tehakse tööd reaalaja projekteerimise keskkonnas. Selleks pole nüüde enam vaja salvestada faile ja neid üleslaadida edasi tagasi erinevate programmide vahel. "Solibri ja GRAPHISOFT jagavad sama Open BIM uskumust, mis tähendab koostöö eeliseid kõikidele kasutajatele.
See laiendus on teine hea näide kuidas me Nemetschek Group's
asetame oma kasutajate vajadused esmaseks kui arendame meie värskemaid tarkvara väljalaskeid," ütles Heikki Kulusjärvi, Solibri tegevjuht.
28.november 2016
Singapuri "Building and Construction Authority (BCA)" andis hiljuti välja "Code of Practice (CoP)" BIM e-esitistele ja vabatahtlikele esitistele arhitektuursete plaanide osas looomupärases BIM formaadis, mis sisaldab
GRAPHISOFT-i .pla failiformaati. CoP sätestab minimaalsed modelleerimise standardid ja reguleerivad õigusaktid, mis peavad olema esitatud BIM mudelis. GRAPHISOFT-i Singapuri meeskond tegi tihedat koostööd BCA-ga, et arendada välja standardne algmall (template) ja nendega seotud suunised, mis aitavad ja suunavad ARCHICAD
kasutajaid nende arhitektuursete plaanide esitamisel loomupärases BIM formaadis.
15.mai 2015
Vaadake kuidas ARCHICAD aitab saavutada täpsust, mis on vajalik loodussäästliku Ecohouse 3.0 moodulhoone ehitamisel. Eco-house 3.0 on bio-klimaatiline ja tehnoloogiline hoone, mis on projekteeritud Barcelonas paiknevas firmas NOEM ja on ehitatud rekordilise ajaga kasutades 100% digitaalset protsessi. Maja pakub modernset ja mugavat disaini koos kaasaegse tehnoloogiaga, mis võimaldab täielikku automatiseeritust nutitelefonilt ja on saavutatud ka maksimaalne energiatõhusus.
BIM on lühend terminist Building Information Modeling (ehitise infomudel). BIM'st räägitakse ehitustööstuses viimasel ajal üha rohkem, aga kui selle kohta küsida, siis võib saada erinevatelt inimestelt erinevaid seletusi.
Mõned ütlevad, et BIM on teatud tüüpi tarkvara. Mõned ütlevad, et BIM on hoonete virtuaalne 3D mudel. Teised ütlevad, et BIM on protsess või BIM pole midagi enamat kui strukturaalse andmebaasina organiseeritud kõikide ehitusandmete kogum, millest on lihtne teha "visuaalseid" ja "arvulisi" päringuid. BIM ongi kõike seda ja enamgi veel... Vaatame, mida tähendab BIM lihtsas keeles. Kõik saab alguse hoone digitaalsest 3D mudelist. See mudel on aga palju enamat kui ainult geomeetria ja visualiseerimiseks peale pandud ilusad materjalid. Tõeline BIM mudel koosneb tegeliku hoone ehitamiseks kasutatud ehitusdetailide virtuaalsetest vastetest. Nendel elementidel on kõik omadused - füüsilised ja loogilised - vastavalt nende päriselt eksisteerivatele versioonidele. Need intelligentsed elemendid on füüsiliste ehituselementide nagu seinad, postid, aknad, uksed, trepid jne digitaalsed prototüübid. Nad võimaldavad meil arvuti keskkonnas hoonet testida ja mõista selle käitumist veel enne kui tegelik ehitamine algab. Koos mobiilsete tehnoloogiate nagu iPhone / iPad saabumisega on BIM muutunud kättesaadavaks ka väljaspool kitsast professionaalide ringi. Kliendid, hoonete omanikud ja kasutajad omavad läbi oma mobiilsete seadmete juurdepääsu üha enamatele BIM mudelitele ilma vajaduseta installeerida selleks spetsiaalseid BIM rakendusi. Sellised muutused tõstavad BIM kasutamise uuele tasemele ning ehituseriala professionaalidel pole enam võimalik BIM kasutamist ignoreerida. Õnneks olete õiges kohas, et BIM kohta kõike teada saada. Vaadake allpool olevat videot ja lugege edasi, et olla täielikult valmis saabuvateks muutusteks.
3D visualiseerimine -
BIM mudeli loomiseks võib olla mitmeid erinevaid eesmärke nagu ka mudelid ise võivad olla erinevad oma mahult, keerukuselt, detailsuse tasemelt ja mudelile lisatud lisainformatsiooni osas. Kõige triviaalsem põhjus BIM mudeli loomiseks on muidugi ehitatavast hoonest atraktiivsete visualiseerimingute tegemine. See on hea aitamaks valida erinevate projekteerimise alternatiivide vahel aga ka projekti edukaks "müümiseks" kliendile või näiteks kohalikule elanikkonnale, kellel võib olla veto õigus kogu projekti osas.
Muudatuste haldamine -
Kuna BIM mudeli andmeid hoitakse tsentraalselt, siis igasugune muudatus hoone projektis kajastub automaatselt kõikides vaadetes nagu korruseplaanid, lõiked ja vaated. See võimaldab lisaks dokumentatsiooni kiiremale loomisele ka ranget kvaliteedi hoidmist.
Hoone simulatsioon -
BIM mudelid sisaldavad lisaks arhitektuursetele andmetele ka suurel hulgal hoone informatsiooni nagu näiteks andmed inseneri erialadelt - kandvad konstruktsioonid, ventilatsioon ja torud ning isegi energiasäästlikkus. Kõigi nende andmetega on võimalik hoone kõiki osasid simuleerida.
Andmete haldamine -
BIM sisaldab informatsiooni, mis pole üldse visuaalselt nähtav. Näiteks ajakava selgitab vajalikku tööjõudu, koordineerimist ja kõike ülejäänut, mis võiks mõjutada projekti valmimise aega. Ka maksumus on BIM osa, mis võimaldab meil näha eelarvet või hinnatavat maksumust projekti suvalises faasis.
Hoone kasutamine -
Kõik see eelpool loetletud BIM mudelile lisatud informatsioon on kasulik lisaks projekteerimise ja ehitamise faasile ka hoone kogu eluaja jooksul. See aitab vähendada kasutamise ja haldamise kulusid, mis on vähemalt suurusjärgu võrra kõrgemad kogu ehitamise kulust.
BIM ja CAD esindavad projekteerimisel ning dokumenteerimisel kahte fundamentaalselt erinevat lähenemist. CAD (Computer Aided Design) programmid imiteerivad traditsionaalset "paber ja pliiats" protsessi, kus kahe dimensioonilisi elektroonilisi jooniseid luuakse 2D graafika elementidest nagu jooned, rastrid, tekstid jne. CAD joonised nagu ka traditsioonilised paber joonised luuakse üksteisest sõltumatult, mille tõttu projektis tehtavate muudatuste korral peab iga joonist eraldi täiendama. BIM (Building Information Modeling) programmid imiteerivad tegelikku ehitusprotsessi. 2D joontest jooniste loomise asemel modelleeritakse need virtuaalselt reaalsetest ehituselementidest nagu seinad, aknad, põrandad, katused jne. See võimaldab arhitektidel projekteerida hooneid sarnaselt sellele nagu neid ehitatakse.
Kuna kõik andmed salvestatakse kesksesse virtuaalse hoone mudelisse kajastuvad muudatused automaatselt mudelist genereeritud individuaalsetel joonistel. Läbi sellise integreeritud mudeli põhise lähenemise pakub BIM märkimisväärset tootlikkuse kasvu, võimaldab luua paremini koordineeritud projekte ning saavutada edukamat arvuti mudelil põhinevat ehituse protsessi. Kui üleminek CAD kasutamiselt BIM kasutamisele on õigustatud juba projekteerimise faasis saavutatud kasuga, siis BIM pakub lisavõimalusi ka veel hoone ehitamise ja kasutamise etappides. Lisainformatsiooni samal teemal võib leida Ralph Grabowski artiklis
"CAD & BIM - Is there a Free Pass?".
Kuigi täna on saadaval mitmeid mudelil baseeruvaid projekteerimise lahendusi, siis kõik lahendused ei täida võrdselt BIM töövahendi nõudeid. Järgmine küsimustik aitab teil otsustada kas üks või teine programm omab kõiki olulisemaid BIM lahenduse omadusi:
- Milline on toetatav BIM mudeli "sügavus"?
Optimaalselt peaks BIM mudel sisaldama kogu hoone projekti elutsükli informatsiooni. 3D hoone mudelite loomisel on erinevaid detailsuse astmeid alates mahtude mudelist ja visualiseerimise eesmärgil loodud mudelist kuni intelligentse "päris" BIM mudelini - ehitise infomudelini. Kui visualiseerimise eesmärgil loodud mudelid sisaldavad informatsiooni ainult 3D geomeetria ja materjalide kirjelduste kohta, siis päris BIM mudelid sisaldavad lisaks geomeetriale hulgaliselt lisainformatsiooni koordineerimise, dokumenteerimise ja haldamise kohta.
- Kas BIM lahendus katab kogu tööprotsessi?
Nagu eelpool mainitud sisaldab "päris" BIM mudel kogu hoone projekteerimise tsükli informatsiooni. See tähendab, et BIM töövahend peaks katma kogu BIM tööprotsessi ilma, et oleks vaja vahetada töövahendeid ja/või tööprotsesse projekteerimise ajal. Seega on oluline küsimus kas BIM töövahend toetab projekteerimist, dokumenteerimist, hoone ehitamist ja haldamist.
- Millisel tasemel toetab BIM lahendus koostööd?
Samal ajal kui BIM töövahend on ühilduv maailmaga binaarsel tasemel (faili ühilduvus) peab ta olema ühilduv teiste töövahenditega ka tööprotsessi tasemel. See on eriti oluline kui meeskonnad koosnevad erinevate erialade esindajatest, kes peavad omavahel koostööd tegema sama hoone erinevate projekteerimise aspektide osas. BIM töövahendit valides on eriti oluline, et see toetaks avatud standardeid ja avatud tööprotsesse, mis võimaldavad koostööd konsultantidega olenemata nende töövahendite tüüpidest või versioonidest.
- Kas BIM lahendus toetab reaalajas mudelil baseeruvat koostööd?
Enamus juhtudel on hoone projekteerimine meeskonnatöö. Sama kehtib ka BIM puhul. BIM mudelid on aga palju tihedamalt integreeritud kui traditsionaalsed CAD joonis-tüüpi projektid. BIM projektide jagamine nõuab täiesti uut lähenemist nagu aktiivsete BIM serverite kasutamine, mis võimaldavad paralleelset reaalajas juurdepääsu kogu meeskonnale. BIM töövahendit valides on strateegiliselt oluline küsimus, kas BIM mudel ja protsess selle loomiseks toetavad reaalajas andmete jagamist.
- Kas BIM lahendusel on piisavalt jõudlust suurte/keeruliste projektide jaoks?
Nagu eespool mainitud on BIM mudel tihedalt integreeritud ja sisaldab palju rohkem andmeid kui traditsioonilised CAD joonised. See tähendab, et projekti suuruse kasv nõuab eksponentsiaalselt suuremat jõudlust. See, kas BIM töövahend suudab töödelda kasvavaid mahtusid oleneb paljudest faktoritest nagu näiteks omadus rakendada kõige ajakohasemat riistvara ja mudeli käsitlemise viis. BIM töövahendi valikul on õigustatud küsimus, milline on maksimaalne/soovituslik projekti suurus ja kas tipp IT tehnoloogiad nagu 64-bitiste ja mitmetuumaliste protsessorite rakendamine on toetatud.
- Kas BIM lahendus toetab kohalikke standardeid ja pakub piisavalt kohalikku sisu?
Lisaks sellele, et iga hoone projekt on omaette unikaalne disainitud objekt, varieeruvad projekteerimise viisid ka olenevalt asukoha maast. Globaalsete BIM lahenduste pakkujad lahendavad "lokaliseerimist" erinevatel tasemetel. Programmi kasutuskeele tõlkimine ei ole päriselt lokaliseerimine. BIM töövahendi valikul on kasutaja huvides olla teadlik, kas BIM lahendus järgib kohalikke projekteerimise standardeid ja omab rikkalikku kohalikku sisu, mille hulgas on intelligentsed ehitusobjektid, kohalikud projekti ja materjalide väljavõtete mallid ja kohalike standardite järgi koostatud atribuutide kogumid.
GRAPHISOFT® vallandas
BIM revolutsiooni oma tootega ArchiCAD® - oma ala esimese arhitektidele mõeldud BIM tarkvarapaketiga. GRAPHISOFT jätkab oma ala lipulaevana pakkudes innovaatilisi lahendusi nagu revolutsiooniline GRAPHISOFT
BIM Server™ - maailma esimene reaalajas BIM koostöö keskkond,
GRAPHISOFT EcoDesigner™ - maailma esimene täielikult integreeritud hoone energiamärgise arvutamise aplikatsioon ja GRAPHISOFT
BIMx™ - juhtiv interaktiivne BIM presentatsiooni keskkond, mis on samuti saadaval iPad/iPhone platvormidele. Oma tõeliste BIM töövahendite kõrval pakub GRAPHISOFT ka laias valikus
lisasid.
GRAPHISOFT pakub tervet paketti töövahendeid, mis aitavad teil BIM'i oma kontoris kasutusele võtta. Registreerige ennast portaalis
MyArchiCAD.com, et saada juurdepääsu "BIM Learning Studio" onlain materjalidele või kontakteeruge oma lähima ArchiCAD edasimüüjaga, et saada need materjalid CD kujul.
Energiasäästlikusest ehk "rohelisest" projekteerimisest on saamas peamine jõud BIM'i kasutamisel ehituse protsessis. GRAPHISOFT pakub AEC tööstuses esimest omalaadset täielikult integreeritud "rohelist" BIM lahendust.
GRAPHISOFT võimaldab ArchiCAD'i kasutavatel projekteerimise professionaalidel kasutada detailselt välja arendatud
sertifitseerimise programmi. Kui te olete huvitatud oma hetke BIM teadmiste tasemest, siis palun läbige GRAPHISOFT'i
onlain BIM test.